Konsultacja podologiczna

Diagnoza to podstawa

Celem konsultacji podologicznej jest ocena stanu skóry stóp i paznokci oraz, w przypadku takiej potrzeby, rekomendacja odpowiedniej formy terapii. Taka rutynowa wizyta może być dla Ciebie zarówno źródłem cennej wiedzy, jak i początkiem szybkiego i skutecznego pozbycia się powstałych dolegliwości w obrębie stóp czy paznokci. W oparciu o przeprowadzony, szczegółowy wywiad nasz specjalista precyzyjnie postawi diagnozę i zaproponuje dalsze etapy terapii.

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Pedicure Podologiczny

Pedicure podologiczny -  to zaawansowany zabieg pielęgnacyjny na stopy wykonywany przez specjalistę  podologa. Pedicure podologiczny przede wszystkim przyczynia się do poprawienia kondycji i wyglądu stóp.


Pedicure leczniczy obejmuje przeprowadzenie wywiadu, ocenę stanu stóp, omówienie przyczyn dolegliwości w obrębie stóp, prawidłowe skrócenie i opracowanie płytki paznokciowej, usunięcie fizjologicznych zrogowaceń, modzeli odpowiednimi narzędziami  skalpel ,frezarka, dobranie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz instruktaż dotyczący domowej pielęgnacji.

Wskazaniami do pedicure’u leczniczego są takie problemy ze stopami jak:

 • odciski, modzele, nagniotki,
 • pękające pięty, rozpadliny
 • wrastające lub wkręcające się paznokcie,
 • problemy z obcięciem paznokci

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Pękające pięty

Przyczyny pękających pięt

Nadmierne wysuszenie skóry na stopach, powstawanie rogowaceń i pęknięć stanowi najczęściej wynik błędów w codziennej pielęgnacji, w której brakuje środków nawilżających oraz natłuszczających. Przyczyną może być również nadmierne złuszczanie, choroby wewnętrzne oraz nadwaga. Pękanie pięt jest bolesne i generuje dyskomfort, a w rozpadlinach mogą rozwijać się stany zapalne i zakażenia.

Przebieg leczenia

Nieodzowna jest zatem terapia, obejmująca rozpoznanie przyczyn problemu pękających pięt, usunięcie zrogowaceń i dezynfekcję pęknięć, które po zabiegu zabezpieczane są specjalnym opatrunkiem. Pacjentowi zaleca się pielęgnację w domu, która uwzględnia przepisane przez podologa preparaty i musi być realizowana 

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Odciski /nagniotki

Odciski, nazywane inaczej nagniotkami, powodują ból podczas chodzenia, jak również nie wyglądają estetycznie. Każdy odcisk posiada część rogową – tak zwany czop, który uciska na zakończenia nerwowe, co determinuje dolegliwości bólowe.

Najczęstsze przyczyny powstawania odcisku na stopie:

 • użytkowanie nieodpowiednio dobranego obuwia
 • nieprawidłowe stawianie stopy podczas chodzenia
 • deformacja lub otyłość, generująca nadmierne obciążenie stóp

W gabinecie podologicznym realizowane są zabiegi usuwania odcisków, wraz z ich korzeniem. Terapia jest bezbolesna i pozwala odczuć ulgę. Profilaktyką po za gabinetem jest zmiana obuwia  na takie, którego podbicie i podeszwa będą odpowiednie do kształtu i rozmiaru stopy. Warto używać specjalnie dobranych wkładek do butów oraz unikać noszenia zbyt obcisłych rajstop i skarpet.

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Modzele/hperkeratoza

Modzele są to specyficzne obszary na stopach, w których skóra jest zrogowaciała i zżółknięta. Powstają wskutek nadmiernego tarcia lub obciążenia stopy, a najczęściej dostrzec je można w części podeszwowej stopy i w okolicach kości śródstopia.

Do głównych przyczyn powstawania modzeli należą:

 • płaskostopie,
 • ostroga piętowa,
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • cukrzyca,
 • otyłość,
 • niedoczynność i nadczynność tarczycy,
 • choroby układu krążenia,
 • zbyt częste ścieranie naskórka na podeszwie stopy;
 • chodzenie boso po twardej powierzchni,
 • chodzenie w butach o bardzo cienkiej podeszwie,
 • chodzenie w butach na wysokim obcasie,
 • chodzenie w za ciasnych lub za dużych butach

Modzele a odciski

Modzele są bardziej rozlane, natomiast odciski skupione są w jednym punkcie. Ponadto, modzele nie zawierają rdzenia, dzięki czemu nie sprawiają dolegliwości bólowych i są łatwiejsze do usunięcia.  Głównym objawem modzeli jest pieczenie stopy podczas 

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Opracowanie płytki paznokciowej

Zabieg jest polecany dla wszystkich osób, zwłaszcza tych, które borykają się z przerostem płytki paznokciowej, szponowatością paznokci, paznokciami starczymi, wrodzonym zgrubieniem paznokcia czy grzybicą paznokci.

Zabieg polega na opracowaniu zarówno płytki, jak i wałów paznokciowych ze zrogowaciałych komórek i zanieczyszczeń. Płytka paznokciowa, tak samo jak skóra, ulega procesom keratynizacji, w związku z tym tak ważne jest, aby regularnie ją oczyszczać. W przeciwnym wypadku staje się ona matowa i chropowata. Bardzo ważnym elementem zabiegu jest usunięcie wszystkich zrogowaceń spod płytki paznokciowej i tkanki jej otaczającej.

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Wskazania do rekonstrukcji płytki paznokciowej:

 • uszkodzenie płytki w wyniku urazu,
 • brak płytki paznokciowej po zakończonym leczeniu grzybicy
 • zbyt wolne odrastanie paznokcia,
 • względy estetyczne. 


Na czym polega rekonstrukcja płytki paznokciowej?

Rekonstrukcja płytki paznokcia zaczyna się od wywiadu podologicznego Podolog ocenia charakter i zakres uszkodzenia, po czym wyklucza przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Jeśli rozpozna stan zapalny lub objawy aktywnego zakażenia, najpierw zleca odpowiednie leczenie (przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne). Dopiero po jego zakończeniu można wykonać rekonstrukcję.

Rekonstrukcję płytki paznokcia wykonuje się różnymi metodami. Zasadniczo zabieg polega na odbudowie uszkodzonej płytki przy pomocy specjalnej masy do rekonstrukcji – żelowej lub akrylowej. To produkty dedykowane konkretnie do tego celu, często zawierające dodatek preparatu przeciwgrzybiczego. Zadaniem rekonstrukcji jest imitacja naturalnego paznokcia i czasowe zastąpienie naturalnej płytki. Dzięki niej i umiejętnościom podologa udaje się osiągnąć oczekiwany efekt estetyczny, a zarazem terapeutyczny.

Skontaktuj się z nami lub odwiedź gabinet

Biuro

YourSkin
ul. Skarbka z Gór 15U//U2
03-287 Warszawa

Już teraz zarezerwuj termin u naszych specjalistów!

Poznaj ofertę nowoczesnych zabiegów w Instytucie YourSkin

Umów się na wizytę