Konsultacja podologiczna

Diagnoza to podstawa
Celem konsultacji podologicznej jest ocena stanu skóry stóp i paznokci oraz, w przypadku takiej potrzeby, rekomendacja odpowiedniej formy terapii. Często podolodzy tuż po rozpoznaniu problemu przechodzą do jego rozwiązania już na pierwszej wizycie. Na koniec konsultacji możesz liczyć na dobór odpowiedniego kosmetyku lub preparatu do pielęgnacji.

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Profilaktyczny zabieg podologiczny

Dla kogo?
Profilaktyczny Zabieg Podologiczny jest dedykowany wszystkim tym, dla których ważne jest zdrowie stóp oraz ich estetyczny wygląd. Specjalista-podolog potrafi w bardzo wczesnej fazie zapobiec potencjalnym problemom stóp zgodnie z zasadą: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Regularne zabiegi podologiczne to gwarancja skutecznej profilaktyki w obrębie stóp bez względu na wiek i płeć Pacjenta

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Etapy

1. Skrócenie paznokci Paznokcie skracamy profesjonalnymi cęgami, które po każdym zabiegu poddawane są zaawansowanym procesom sterylizacji. Obcięcie paznokci na własną rękę w niewłaściwy sposób często kończy się bolesnymi problemami, jak np. wrastanie paznokci, dlatego w tej kwestii warto zaufać naszemu specjaliście.


2. Opracowanie wałów paznokciowych Za pomocą specjalistycznych frezów i narzędzi podologicznych, opracowujemy wały okołopaznokciowe i płytkę paznokciową.

3. Usunięcie fizjologicznych zrogowaceń z podeszw stóp Przy pomocy kapturków ściernych i skalpela usuwamy zrogowacenia w sposób zupełnie bezbolesny.


4. Dobranie odpowiedniego preparatu pielęgnacyjnego W zależności od rodzaju skóry, podolog wmasowuje w stopy dedykowany preparat. Omówienie pielęgnacji domowej.

Pękające pięty

Przyczyny powstawania
Zbyt duże nawarstwienie się twardego, suchego naskórka w okolicy pięt deformacje ortopedyczne, nieprawidłowe przetaczanie stopy zbyt duże obciążenie stóp (problem częściej występuje u osób otyłych) nieodpowiednie nawilżenie skóry – suchy, nieelastyczny naskórek o wiele szybciej ulega pęknięciom zła pielęgnacji w domu, stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji stóp złe obuwie łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, rogowiec zakażenia grzybicze, alergie zmiany endokrynologiczne, choroby metaboliczne Przyczyna może również leżeć w genach. Takich przypadków jest jednak zdecydowanie mniej i dotyczą głównie osób starszych, które przyjmują duże dawki leków oraz osób cierpiących na reumatyzm czy choroby złuszczające naskórek.

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Kiedy zgłosić się do podologa?
Jeśli zabiegi, które możesz wykonywać samodzielnie w domu takie jak: ścieranie naskórka, peeling, nawilżanie skóry nie pomagają, dobrze skonsultować się z podologiem. Nieleczone, zaniedbane, spękane pięty mogą prowadzić do powstania stanów zapalnych oraz zakażeń. Nie wolno bagatelizować tego problemu. Pamiętajmy, że im wcześniej zgłosimy się z problemem do podologa, tym szybsza i mniej uciążliwa będzie sama terapia.

Sposoby leczenia pękających pięt
Podczas leczenia pękających pięt podolog zajmuje się głównie wyrównaniem krawędzi pęknięć i nałożeniem odpowiednich preparatów czy odciążeń. Należy pamiętać, że w przypadku problemu pękających pięt istotną rolę pełni pielęgnacja domowa oraz profilaktyka. Ważną rolę odgrywa stosowanie się do specjalistycznych zaleceń w kontekście odpowiedniego obuwia, wkładek ortopedycznych czy skarpet z naturalnych materiałów. Jeśli mamy do czynienie z pękającymi piętami, które krwawią i są bolesne, podolog prowadzi leczenie z użyciem odpowiednich opatrunków. W niektórych przypadkach zalecane jest skierowanie do specjalisty.

Usuwanie modzeli i zrogowaceń

Przyczyny
Deformacje w układzie kostno-stawowym zbyt częste usuwanie martwego naskórka niewłaściwie dobrane obuwie czynniki genetyczne

Definicja
Modzele są jednym z przykładów hiperkeratozy, czyli znacznego pogrubienia i nagromadzenia tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu. Modzele przeważnie stanowią dość duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu i okrągłym lub owalnym kształcie, zazwyczaj są bezbolesne. Najczęstszymi miejscami pojawienia się modzeli są: pięta, paluch, krawędzie stopy (na przodzie) oraz głowy drugiej, trzeciej lub czwartej kości śródstopia.

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Kiedy zgłosić się do podologa?
Mimo że modzele i zrogowacenia naskórka są z reguły bezbolesnymi schorzeniami, muszą zostać niezwłocznie usunięte. Do podologa powinniśmy zgłosić się od razu, gdy zauważymy pierwsze niepokojące zmiany. Nieleczone modzele na stopie oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać ból, a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć, mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych.

Sposoby leczenia modzeli
Sposoby leczenia modzeli i zrogowaceń są uzależnione od przyczyn ich powstania. Należy pamiętać, że modzele na stopach są tylko jedną z możliwych konsekwencji nieprawidłowych obciążeń. Obok nich mogą pojawiać się także odciski, ból śródstopia, neuralgie czy zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, czego konsekwencją może być brak amortyzacji kości śródstopia. W przypadku deformacji w układzie kostno-stawowym (obniżenie główek kości śródstopia) stałe usunięcie modzeli będzie niemożliwe. Jednak dzięki regularnym wizytom w gabinecie podologicznym i stosowaniu odpowiednich kosmetyków i korekcji (wkładki ortopedyczne, odpowiednie obuwie) możliwe jest utrzymywanie skóry stóp w dobrym stanie. W przypadku powstawania modzeli na skutek nadmiernego ich usuwania, rekomendowaną metodą leczenia są regularne wizyty u podologa i zaprzestanie samodzielnych ingerencji przez określony czas. Już nawet kilka spotkań ze specjalistą może znacznie poprawić stan skóry. W przypadku powstawania modzeli na skutek noszenia niewłaściwego obuwia, zalecana jest zmiana obuwia. Również indywidualne wkładki ortopedyczne oraz ortezy w stosunkowo krótkim czasie zmniejszają intensywność wytwarzania rogowatej warstwy naskórka. Pamiętajmy, że wyleczona stopa nadal wymaga dodatkowej opieki m.in. w postaci opatrzenia odciążającego lub amortyzującego oraz regularnych wizyt w gabinecie podologicznym.

Obcięcie i oszlifowanie paznokci

Dla kogo?
Obcinanie paznokci u stóp wydaje się być bardzo prostą czynnością, którą każdy z nas regularnie wykonuje. Niestety, większość robi to nieprawidłowo, co często doprowadza m.in. do wrastania paznokci. Dlatego właśnie warto regularnie odwiedzać podologa, aby mieć pewność, że paznokcie są obcinane prawidłowo.

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Na czym polega zabieg?
Podolog, używając sterylnych narzędzi, obcina paznokcie w sposób właściwy. Bardzo ważne jest, aby paznokcie u stóp obcinać na prosto, ponieważ taki jest ich naturalny kształt. Zaokrąglenie boków podczas obcinania doprowadza do nienaturalnego wzrostu płytki, co w efekcie skutkuje wrastaniem paznokcia. Podolog zadba również o prawidłową długość paznokci oraz ich właściwe oszlifowanie, polegające na wyrównaniu grubości płytki oraz wolnego brzegu paznokci. Zabieg polega również na zdjęciu zrogowaceń z powierzchni płytki i wałów paznokciowych. Narzędzia używane podczas zabiegu to: cęgi, cążki, frezy diamentowe, polerki, sondy. Wizyta w gabinecie podologicznym to gwarancja zdrowych i dobrze wyglądających paznokci.

Usuwanie odcisków

Przyczyny powstawania
Stały, nadmierny, punktowy ucisk na skórze, przez co dochodzi do zwiększonego wytwarzania komórek rogowych nieodpowiednio dopasowane lub zbyt ciasne obuwie wady postawy nadwaga

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Kiedy zgłosić się do podologa?
Nieusuwane odciski są wgniatane coraz głębiej w skórę, powodując duży dyskomfort w postaci stałego bólu. Dodatkowo odciski mogą wniknąć poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych. Dlatego powinny zostać one natychmiastowo usunięte ze stopy. Im wcześniej zgłosimy się do podologa, tym szybciej wyleczymy odciski. W trosce o zdrowie naszych stóp nie powinniśmy więc zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym.  

Czas terapii
Czas terapii i liczba zabiegów jest wprost proporcjonalna do okresu, jaki minął od momentu pojawienia się odcisków. Usuwanie odcisków powinno być przeprowadzone jak najszybciej po ich wykryciu, gdyż im dłużej zwlekamy z wizytą u podologa, tym trudniej usunąć odciski. Niestety to schorzenie jest często bagatelizowane przez pacjentów, dlatego rzadko kiedy udaje się pozbyć problemu podczas jednej wizyty.

Nadpotliwość stóp

Przyczyny powstawania
Okres dojrzewania lub przekwitania Choroby metaboliczne (cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy) Choroby neurologiczne Niektóre choroby zakaźne Nieodpowiednie obuwie Noszenie skarpetek ze sztucznych materiałów Niewłaściwa higiena Nieodpowiednie dieta (spożywanie w dużych ilościach ostrych przypraw)

Pocące się stopy – opis przypadłości
Potliwość skóry to drugie imię tak zwanej „burzy hormonów” w naszym organizmie. Do głównych objawów zalicza się wzmożoną potliwość oraz nieprzyjemny zapach. Ta przypadłość często dotyczy także osób, żyjących w stresie oraz tych z zaburzeniami emocjonalnymi.

Dobry podolog w Warszawie - usuwanie modzeli, odcisków, wygładzanie pękających pięt

Kiedy zgłosić się do podologa?
Bagatelizowanie problemu pocących się stóp, może przyczynić się do powstania chorób, wirusów czy grzybów. Te dolegliwości wymagają wówczas profesjonalnej opieki w postaci wizyty w gabinecie podologicznym, gdzie uzyskamy radę i pomoc w dalszym postępowaniu.  

Prognoza podologiczna
W przypadku problemów z pocącymi się stopami bardzo dużo zależy od samego pacjenta. Podolog, proponując specjalistyczny produkt do domowej aplikacji na skórę, udziela dokładnych informacji na temat jego stosowania. Regularne aplikowanie preparatu na skórę czasem rozwiązuje problem. Zdarza się jednak tak, że po konsultacji z podologiem, pacjent kierowany jest na specjalistyczne badania do lekarza dermatologa.

Skontaktuj się z nami lub odwiedź gabinet

Biuro

YourSkin
ul. Skarbka z Gór 15U//U2
03-287 Warszawa

Już teraz zarezerwuj termin u naszych specjalistów!

Poznaj ofertę nowoczesnych zabiegów w Instytucie YourSkin

Umów się na wizytę